Jest to element gałki ocznej odpowiadający za prawidłowe widzenie. Zlokalizowane są w niej pierwsze neurony drogi wzrokowej, które odbierają widziany obraz oraz przekazują sygnał do mózgu. Objawy schorzeń siatkówki najczęściej obejmują zniekształcenie obrazu widzianego z bliska lub z większych odległości, gorszą jasność widzenia i słabsze widzenie barw.
Leczenie schorzeń siatkówki – najczęsciej wystepujące choroby
Cienka, przezroczysta błonka wyścielająca wnętrze gałki ocznej wraz z wiekiem ulega stopniowej degradacji, co może powodować pogorszenie się wzroku. Wśród najczęściej występujących schorzeń siatkówki wymagających leczenia możemy wymienić, m.in.:
AMD – age-related macular degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej oka znane także jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Jest to jedna z najczęściej występujących, postępujących chorób oczu. Dotyka części społeczeństwa po 50. roku życia. Plamka żółta odpowiada za ostre widzenie, z którego korzystamy podczas czytania książek czy jazdy samochodem. AMD prowadzi do pogorszenia jakości wzroku, a bez leczenia – nawet do całkowitej ślepoty.
Retinopatia cukrzycowa – należy do częstych powikłań cukrzycy. Dotyczy sieci naczynek zasilających siatkówkę w niezbędne jej składniki odżywcze. Retinopatia cukrzycowa występuje u około 1/3 cukrzyków w każdym przedziale wiekowym. Schorzenie powoduje rozdęcie drobnych naczyń, poszerzenie żył i obrzęk, co z kolei prowadzi do pogorszenia widzenia. Brak leczenia może skutkować ślepotą.
Zakrzep żyły centralnej siatkówki – jest to choroba naczyniowa, która najczęściej występuje u osób między 60 a 70 rokiem życia z nadciśnieniem tętniczym. Objawy obejmują nagłe pogorszenie widzenia oraz charakterystyczne wybroczyny na dnie oka. Nieleczony zakrzep żyły środkowej może doprowadzić do przewlekłego obrzęku plamki żółtej oraz trwałego uszkodzenia wzorku.
Konkretny rodzaj leczenia zależy od różnych czynników, takich jak rozległość poszczególnych schorzeń oraz ich wpływ na widzenie pacjenta.