W naszym Centrum Medycznym VisusMed w Katowicach pacjenci mogą odbyć kwalifikację do zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy. Operacja to jedyna uznana metoda, którą wykorzystuje się w leczeniu tego schorzenia. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej, znajdującej się w oku, a następnie wymianie jej na nowy element syntetyczny. Dowiedz się, jakie są objawy oraz przyczyny występowania tej choroby, a także w jaki sposób przeprowadzane jest jej leczenie.
Czym jest zaćma i co ją powoduje?
To często występujące schorzenie wzroku określane jest również kataraktą. Polega ono na mętnieniu pierwotnie przezroczystej soczewki oka. Proces ten przebiega stopniowo, zazwyczaj postępuje wraz z wiekiem, obejmując całą powierzchnię soczewki bądź jej część. Początkowo przejrzysty element oka staje się pożółkły, a niekiedy wręcz brunatny. Katarakta może być efektem procesu starzenia się organizmu, choć nie każda osoba w wieku podeszłym zapada na to schorzenie. Może ono dotknąć również młodszych pacjentów, którzy chorują na cukrzycę, przeszli uraz oka, mieli kontakt z środkami chemicznymi bądź przebywali w szkodliwych warunkach środowiska. Zaćma może być także skutkiem stanu zapalnego narządu wzroku oraz przyjmowania niektórych leków.
Objawy schorzenia
Do symptomów katarakty zaliczamy pogorszenie ostrości wzroku, szczególnie w słoneczne dni oraz przy ostrym sztucznym świetle, a także szybsze męczenie się oczu i wrażenie przymglenia. Osoby zmagające się z zaćmą często doświadczają zniekształconego lub podwójnego widzenia przedmiotów. Odczuwane przez pacjentów zaburzenia utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zignorowane tych objawów i niepodjęcie leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.
Leczenie zaćmy w Centrum Medycznym VisusMed
O tym, czy i kiedy należy przeprowadzić operację zaćmy decyduje specjalista. Jednodniowy zabieg ambulatoryjny realizowany jest techniką fakoemulsyfikacji bądź femtofakoemulsyfikacji. Polegają one na wykonaniu małego nacięcia w rogówce oka, rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i usunięciu jej poprzez zassanie. W jej miejsce wszczepiona zostaje sztuczna soczewka. Zabieg wykonywany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.
Leave a reply